Main menu

Ortodoncja

Każdy z nas chciałby mieć piękny uśmiech. Korekta wad zgryzu to już nie tylko domena leczenia dzieci, ale również poprawa estetyki u osób dorosłych. Dzięki ortodoncji możemy poprawić wygląd i estetykę twarzy, zniwelować wady wymowy, pozwala na dłuższe zatrzymanie własnego uzębienia. Wady zgryzu mogą w dłuższym czasie przyspieszyć ścieranie zębów, powodować dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego oraz utrudniać prawidłową higienę i oczyszczanie płytki bakteryjnej. W naszej Klinice leczymy dzieci aparatami ruchomymi jak i aparatami stałymi nie wyłączając oczywiście leczenia dorosłych pacjentów. Stawiamy na profilaktykę ortodontyczna i dlatego zachęcamy rodziców aby już od najmłodszych zwracali uwagę na rozwój kostny swoich pociech. Różnorodność aparatów powoduje iż każdy może znaleźć system, który będzie dla niego najodpowiedniejszy od aparatów metalowych po aparatu szafirowe i niewidoczne leczenie.

Leczenie przebiega w kilku etapów.

Po pierwsze wizyta konsultacyjna na której należy wykonać zdjęcia kontrolne pantomograficzne i cefalometryczne. Jest to ważna wizyta na której podjęte są decyzje co do planu leczenia i dodatkowych działań zmierzających do poprawy zgryzu.

Druga wizyta to założenie aparatu, trwa ona ok. 2 godzin jeśli trzeba zaopatrzyć szczękę i żuchwę, pacjenci zostają poinstruowani o metodach higieny, gdyż jest to szczególnie ważne podczas całego procesu leczenia.

Dalsze wizyty są wizytami kontrolnymi na których wymienia się ligatury, druty. Leczenie trwa średnio około 1,5 do 2 lat.

Następnie po skończonym właściwym leczeniu, przechodzimy do fazy utrzymania czyli retencji, która może polegać na wykonaniu aparatów retencyjnych, podklejania zębów lub płytek retencyjnych. Ten etap jest niezwykle ważny i musi być kontynuowany przez kilka kolejnych lat aby jak najdłużej utrzymać wyniki leczenia.