Main menu

Protetyka

Współczesna protetyka to powoli odejście od ruchomych protez u bezzębnych pacjentów, jak to nadal funkcjonuje w przekonaniu wielu pacjentów. Dziś tzw. „szufladki” to powoli relikt minionego stulecia, a zaczyna się coraz powszechniej epoka stałego zaopatrywania pacjentów z całkowitym brakiem zębów. Oczywiście nadal stosujemy takie rozwiązania ale tak naprawdę głównie ze względów finansowych a nie wygody i komfortu pacjenta.

Pod tym szerokim pojęciem można znaleźć niezliczony formy uzupełniania braków w jamie ustnej. W naszym centrum możecie Państwo zasięgnąć rady wykwalifikowanych lekarzy, którzy podpowiedzą jakie rozwiązanie dla danego przypadku jest najlepsze, poczynając od systemów uzupełnień wyciąganych opartych na implantach np. typu lokator, wspartych na belkach, po uzupełniania przykręcane np. All-on-4, czyli wszystkie zęby w jeden dzień o czym możecie dowiedzieć się więcej na www.bezzebie.pl

Na początek najprostsze sytuacje, gdy ząb jest bardzo zniszczony wskutek próchnicy rozległej lub po leczeniu kanałowym można zastosować tzw. Inlay, onlay i inne rozwiązania, które w skuteczny sposób odbudują nam zniszczone twarde tkanki zęba odtwarzając jego powierzchnie i kształt. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi takie uzupełnienia jesteśmy gotowi wykonać w gabinecie co znacznie skraca czas odbudowy i już jednego dnia pacjent może cieszyć się pełnym uśmiechem.

W sytuacji złamania zęba bez możliwości odbudowy z powodu braku ścian podparcia należy opracować korzeń i wspomóc się wkładami koronowo-korzeniowymi przez co możliwe jest dalsze odbudowanie zęba koroną protetyczną.

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej, złotej lub pełnoceramiczne pojedyncze lub łączone tworzące mosty to alternatywa konieczna dla odbudowy całego zęba kompozytem. W dobie cyfrowej protetyki powoli będziemy zapominać o metalach na rzecz np. tlenku cyrkonu i pełnej ceramiki, ale wciąż jest to dość popularne rozwiązanie. Jednakże patrząc na trendy światowe uzupełnienia bezmetalowe będą jednak zastępowane, czego powodem jest większe dopasowanie pracy, lepsze właściwości w kontakcie z dziąsłem – są bardziej biozgodne jak i mniejsze narastanie bakterii przy takich rozwiązaniach.

Protezy częściowe akrylanowi, szkieletowe metalowe, acetalowi, nylowe to kolejne możliwości, które sprawdzają się gdy chcemy uzupełnić braki zębów. I tu zdecydowanie lepsze są rozwiązania wsparte na własnych zębach przez pomagają nam dłużej cieszyć się własnym uśmiechem i oszczędzają kość.

Wydawałoby się że możliwości wyboru SA niezliczone i trudno dopasować coś dla siebie. Otóż to wcale nie jest prawda. Należałoby zadać sobie na początek pytanie czy chcę w mojej sytuacji wkładać i wyciągać jakąś protezę?? Czy wolę jednak nie myśleć o tym i skusić się na uzupełnienie stałe niewyciągane ??? A jeśli tak to czy w przypadku braków międzyzębowych chce zniszczyć zęby obok i je oszlifować by zrobić most ???? Czy może lepiej je oszczędzić i ratować to co zostało i wypełnić lukę tylko????? To samo dotyczy całkowitych braków. Jeśli sami uczciwie odpowiemy sobie na te pytania będziemy mogli wtedy zawęzić swój wybór i zdać sobie sprawę z własnych oczekiwań. Jednakże czegokolwiek Państwo nie wybiorą to i tak zawsze należy pamiętać o tym by ratować własne zęby, bo każde inne nie będą już tak idealne, więc jeśli chcecie usunąć wszystko aby mieć „święty spokój” to zastanówmy się czy warto, czy może lepiej zrobić protezę szkieletową, może mosty lub implanty. Jeśli mam szlifować swoje zdrowe zęby by uzupełnić brak to może lepszy będzie implant a nie poświęcenie własnego dobrego zęba a przecież co najmniej dwóch i zrobienie kilku sztucznych – może lepszy implant. Może lepiej mieć komfort stabilnej protezy a nie klejenia do błony śluzowej lub ciągły strach, że nam wypadnie. To jest chyba najważniejsze – chcemy promować własny zdrowy uśmiech najlepiej taki , który pozwoli odtworzyć nie tylko wygląd ale i komfort oraz zadowolenie, gdyż wtedy człowiek będzie bardziej szczęśliwy gdy na jesień życia będzie mógł korzystać z zębów tak jak wcześniej .